lördag 13 juni 2009

Fina fatfynd

Idag skulle operation storstädning inledas!
Men. Så fick jag höra om ett arrangemang som skulle gå av stapeln idag, så nu är städningen uppskjuten. Mitt nöjesliv måste ju gå först!

Igår var det både tjo och tjim med en generad student samt en del fina fynd. Jag verkar vara svag för tallrikar, för igår kom jag hem med fyra stycken! Tre från loppis och så ett stort "korstygnsbroderat" fat från Indiska, som jag varit sugen på länge. Nu kom den på rea så då slog jag till.
De aquafärgade är från Rörstrand, och den vita tallriken med blått rombmönster är av okänd härkomst men lika fin för det!



22 kommentarer:

  1. Så fina tallrikar du har fått tag på! Den där lite ljusblå, ljusturkos ???, den skulle passa perfekt hemma hos mig, jag faller för MYCKET i just den färgen! SÅ FIIINT!

    Ha en skön helg!
    Kram l-l

    SvaraRadera
  2. Klart att nöjen går före städning!:)
    Här tänkte jag inte göra något speciellt idag, bara sådant jag känner för. Fast sedan är det ju det där med matlagning och det är ingen favoritaktivitet direkt!:)
    Kram

    SvaraRadera
  3. Åhh så söta tallrikar, då kan du ju byta lite som du vill i din fina tallrikshylla, hihi!:-) Må gott, Kram!

    SvaraRadera
  4. Klart att nöjeslivet går före städningen :) Den finns alltid kvar och kan göras när som helst.
    Tallrikarna var ju snygga, den korsstygnsbroderade var ju helt klart läcker.
    Ha en trevlig nöjesutflykt och en bra helg
    Kram Maria

    SvaraRadera
  5. Vilket härligt fynd!Min dotter broderade åt mig,ett underbart citat. Lycka är inte att äga mycket. Det är att sakna lite.
    Jag är väldigt för spröda skira broderier just nu.
    Kramar C

    SvaraRadera
  6. De är ju ljuvliga! Och så praktiskt dessutom att lägga kakor, blommor, ljus eller nästintill vad som helst på.

    kram Mia

    SvaraRadera
  7. Kul att du gillade krokbrädan med spikarna. Jag vill oxå ha en sån som du vill ha, men inte hittat någon bra än, så detta fick duga. Jag tror att man kan beställa på nätet. Barrolin byggnadsvård där jag har köpt skickar säkert.

    Kram L-L

    SvaraRadera
  8. Hej!
    Vilket fint fat med korsstygnsbroderi! Svårt att brodera på porslin bara... *ler*
    Kram Anna

    SvaraRadera
  9. Du är verkligen en fena på att hitta mycket fint!! De ljusblå tallrikarna är helt ljuvliga!!
    Ha en mysig pysslig helg
    kram Malin

    SvaraRadera
  10. Sååå fina tallrikar du fått tag på!!! Det är u självklart att nöje ska gå före storstädning :)

    Hoppas din helg blir bra

    Kramar Bella

    SvaraRadera
  11. Men oj, det jag fastnade för mest på dom här bilderna var faktiskt att du tryckt med stämplarna på en tapetbit (?). Såna måste jag ju bara göra, tex Grattis-kort och en massa annat, att ha på lager! Thanks!!

    Jo, tallrikarna var ju också jättefina, särskilt de turkosa.
    Kraaam!

    SvaraRadera
  12. Fynd igen =)) Fina tallrikar, indiska kan faktiskt ha väldigt fina saker ibland... Ha en bra kväll! kram Lina

    SvaraRadera
  13. Hej

    Vilka snygga tallrikar.
    Ha det bra.
    Kram

    SvaraRadera
  14. Ljuvlig blogg! Ljuvlig. Ljuvlig.

    SvaraRadera
  15. Underbara fat!
    Klart att nöjen går först;-) Vi lever ju bara en gång! (tror jag)
    En söt person, minns inte vem, skrev till mej när jag skippade städningen en dag: strunta i att dammsuga upp änglarnas tofflor!
    Är det inte ljuvligt, att tänka änglars tofflor istället för dammråttor!!
    Ha kul! Kram Cilla

    SvaraRadera
  16. För mig är korsstygn nostalgi. Mamma sydde gärna korsstygn. Idag har jag burit en topp med lite fuskkorsstygn...
    På fatet var det toppen fint!
    Önskar dig en trevlig helg, vännen!
    kram Anna

    SvaraRadera
  17. Hihi, jaa en förkärlek för tallrikar - härligt! :) Det med korsstygn på från indiska var superfint, de andra också! Det är så roligt att ha lite större fat att lägga upp mat eller godsaker på när man har gäster. Vädret har satt lite käppar i hjulen nu, men som sagt - vi har massor att göra inne också så inte blir vi sysslolös för det! :) Ha en riktigt skön söndag - kram E

    SvaraRadera
  18. Hej!
    Vilka fina fat du har köpt. Hoppas du får en fortsatt trevlig helg!
    Kram Frida

    SvaraRadera
  19. Jag gillar den vita tallriken med blått mönster. Lyckat köp! Ha det gott// Ulrika

    SvaraRadera
  20. Det där fatet är ju riktigt fint!!! Från Indiska. Vilka fina bilder du tagit av diverse blomster. Jätte fint! Sommar sommar sommar. Kram Anna

    SvaraRadera
  21. Vilka fin fina tallrikar & underbar skylt... har du pysslat ihop den själv :)

    SvaraRadera

Tack för att du tar dig tid att lämna en snäll kommentar! Kommentarer som innehåller reklam tas dock bort.