måndag 10 augusti 2009

Mörkögda augustikväll

Så kom då regnet.

Det smög inte in obemärkt. Söndagen var stekhet och kvav och mitt i detta tyckte jag att det var en bra idé att möblera om, rensa bland tidningar och flytta om samtliga böcker. Så, halvt utslagen låg man i soffan. Plötsligt är himmeln alldeles mörkblå och regnet vräker ned, nästan hamrar mot gatan och cykelvägen utanför förvandlas till ett delta.

Därefter kom åskan. Och man vet ju hur åskan är, ingen diskret gäst precis. Jag hade glömt hur mörkt det blir ute när regnet kommer om kvällen.

Men tända ljus? Nä, det är sommar fortfarande!

Får jag lust om någon månad är de dessa ljustakar från Bruka som används!





Jo just ja. Regnet var igår. Idag skiner solen och vi svettas ikapp.

26 kommentarer:

  1. Här har det eldats hela sommaren. Gillar myset på kvällarna.
    kram Lina

    SvaraRadera
  2. ahhhh, vilka snyggingar!!! Vi hade också lite åska igår. Min son (6 år) undrade om vi inte kunde elda i kakelugnen. Nej puha, var mitt svar, det var fortfarande 24 grader inomhus... ;-)
    Kram!

    SvaraRadera
  3. De var verkligen jätte fina! Hoppas de kommer till användning i höstmörkret senare...
    Ha det gott, vännen!
    kram anna

    SvaraRadera
  4. naaw. De var verkligen fina de ljushållarna! :)

    SvaraRadera
  5. Här har det åskat och regnat nu på eftermiddagen.
    Ljus har jag tänt några enstaka gånger. Dina nya ljusstakar var fina.
    Kram

    SvaraRadera
  6. Vi tänder ljus i sena sommarnatten.
    Här på våra sydliga breddgrader är det nästan mörkt vid 21.30.

    SvaraRadera
  7. Vi hoppas att ditt åskväder inte kommer hitåt för ser du regn gillar jag men inte åska.
    Vad fin din stol blev. Vilket fynd!
    Hur gick det med urnan, får den vara blank?
    Kram Mostet

    SvaraRadera
  8. Gillar dina ljusstakar!! Precis samma väder har vi här.
    kram M

    SvaraRadera
  9. De va skönt att de kom lite regn. Här åskade det ganska ordentligt oxå men de blir så skönt efteråt. Ballkongdörren står på vid gavel för att få in den härliga luften.

    SvaraRadera
  10. Fin-fina! Läcker stil!

    Här har regnet hov till att komma på natten när man sover... Men lite åska hade behövts för det är himla kvavt här oxå. Men jag vill inte önska för mkt för sist försvann ju internet! Apropå det, surt med data krångel. Sånt ska bara fungera!!

    Vilken fin stol! Passade bara bra i vitt!

    Hobbyfärg fungerade ju bra till brickan, men jag tror jag ska dra på ett lager lack för att försegla det hela. Hobbyfärgen ligger ju lite mer utanpå än stämpelfärg...

    Kramar

    SvaraRadera
  11. Jag går här och längtar efter åska!
    Så kvavt att det är jobbigt att röra sig!

    Bruka sa du!
    Snygga!

    Stolen!Säger bara:Yes,så kanonbra!

    Mycket utropstecken blev det den här gången=))

    SvaraRadera
  12. Vilken vacker beskrivning av vädret. Här verkar det också vara regn på gång. Kan va skönt med lite regn då det har varit så k o k h e t t ute.

    Mitt eiffeltornstyg är från en finsk varuhuskedja som heter Anttila. Vet faktiskt inte om det är deras egen produktion eller om man kan hitta det nån annanstans också. Jag gick länge och funderade på om jag skulle köpa det, ända tills jag hittade en stuvbit för 2,70 :)

    SvaraRadera
  13. Vilka snygga ljusstakar! Ska inom Bruka i slutet av sommaren, kanske de finns kvar då.

    Jag låter ljus brinna när det är lite svalare sommarkvällar. Som igår när det åskade och regnade - jättemysigt!

    kram Mia

    SvaraRadera
  14. Söta ljusstakar! Idag när jag var i lilla sommarstugan så kom det världens åskväder! Oj vad man känner sig liten.
    kram Kristina

    SvaraRadera
  15. Vilka söta ljusstakar! Här mullrade åskan för en liten stund...

    SvaraRadera
  16. Hej!
    Så fina ljusstakar!
    Nej på sommaren blir det inte så mycket ljusmys!!
    Men det tar vi igen när mörkret kommer ;)
    Ha en fin vecka!
    Kram Anna

    SvaraRadera
  17. Bruka har en väldigt egen design .Har jobbat med dom i min butik..
    annbritt

    SvaraRadera
  18. Åhh så snygga! Konstigt nog får de mig, sin snygghet till trots, att tänka på pappas jobb i början av 80-talet (ja kanske fortfarade det var bara länge sen jag var där) där man kunde få pulverblåbärssoppa i en vit plastmugg som man satte i en brun hållare med öra, likt dessa stakar. Grejer som framkallar fina barndomsminnen, det är grejer det!

    (hittade din blogg igår, och nu är jag lite kär i den tror jag bestämt..)

    SvaraRadera
  19. Att du inte tände ljus och mös ;) Härligt med åska. Vi hade henne här oxå i kväll, en snabbsväng bara.
    Snygga ljusstakar.

    Kram Maria

    SvaraRadera
  20. Hej!
    Här ska det totalvägras att tända ljus märker jag *hihi*.
    Jaja, tids nog hinner de nog lysa!

    Vi hörde bara muller här, inga blixtar och inget ösregn...tur för jag var ute och gick!
    Livrädd för åska efter att ha blivit rejält skrämd en gång...*usch ja..*

    Ha det fint i sommaren!

    SvaraRadera
  21. TÄVLA!!! Vinn valfritt smycke!!
    http://pinkie.blogg.se/2009/august/tavling-for-dig.html

    SvaraRadera
  22. Min sista semesterdag igår (om söndag räknas som semester) var toppenfin in i det sista så jag hyste gott hopp om en strålande måndag, och kunna ta lunchkaffet ute i solen. Näääeeej, idag var det mulet. Inget regn än dock, oj bäst jag kollar. Nej, torrt ute än så länge men det är nog bäst jag slänger ner ett paraply i morrondagens träningsväska.

    Jo idag har man varit i bastun, ja jobbat alltså. Jag glömde kolla termometern men om vi säger så här, jag hade linne och kjol, och det var svettigt. Men jag tog det luuuugnt, det stod i Metro att man bör slappa första veckan på jobbet :-)

    Ursöta ljusstakar, men som du säger, inte tända än va? För det blir ju liksom som att starta igång hösten.

    Nämen har man sett, en före-bild! :-) Jättefin charmig form på stolen, med färg och nytt tyg blev den ju som ”ny”. Tjugo kronor, vilken investering! ;-) Alltså, vilka fynd du gör.

    Snöre på Stockhome, det hade jag nog inte kunna föreställa mig. Är det snöret på boklådan som är därifrån? Jag trodde att min mataffär var välförsedd... men icke inom kategorin Snören i alla fall, inte ens vanligt klent steksnöre hittade jag. Sånt har jag redan iofs, men jag tänkte att finns det tjockare snöre så finns det där. Jag kom på att Ö&B kanske har, jag borde nog hinna in där imorron.

    SvaraRadera
  23. Vilken vacker bild med dina fina ljushållare och attans snygga krukor. Ja tids nog hinner vi tända tusentals ljus men huuu vad hett det har varit idag.
    Kram på dig/Ingela.

    SvaraRadera
  24. Jättefina...vi tänder ljus hela sommaren..speciellt nu i augusti...både mysigt inne o ute dessa mörka kvällar!!

    kram Millemamsen♥

    SvaraRadera
  25. Här blev det inget regn igår, det kom idag istället. Superfina lyktor:) Här tänds det ljus jämt, sommar som vinter, så himla mysigt:)
    Ha en bra dag.
    Kram Kristina

    SvaraRadera
  26. Jag längtar efter varma sensommarkvällar med många lyktor tända ute på trädäcket!
    Gärna i sällskap med goda kräftor..
    Kram C

    SvaraRadera

Tack för att du tar dig tid att lämna en snäll kommentar! Kommentarer som innehåller reklam tas dock bort.