lördag 10 april 2010

Ingen knäcker Fröken Fräken

Nej, här deppas det inte över arbetsgivare som inte förstår sitt bästa. Nu är det helg och här ska pysslas!

Men efter ett sådant besked så har man ju all rätt att tröstköpa lite tyg. Hittade ett vitt tyg med spets, precis som de kuddar som jag tidigare sytt, och då fått sy på spetsen själv. Tyget hittade jag på Ohlssons tyger. Det grårandiga har jag också planer för...
Så nu ska jag slakta lite innerkuddar eftersom jag har tänkt sy kuddar med lite ovanligare form. Här ska det yra vadd!

Och så sprayar jag lampskärmar och en metallkorg i källaren, virkar på mattor och piffar i köket.




Jag undrar just om jag ska ta och måla om fatet i bakgrunden så att det ser ut som betong...?

25 kommentarer:

  1. så fint du har köpt.
    Ha en bra fortsättning på helgen!
    Kram
    Hanna

    SvaraRadera
  2. Oj vad du håller på blev helt matt! Att du orkar, men fint blir det!
    Kram
    /Sara

    SvaraRadera
  3. Härligt att läsa om din pyssellust!

    Den känns nästan ända hit. :)

    Pyssla på och ha det gott!

    SvaraRadera
  4. Hej du, nu läste jag om förklaringen till deras nej-tack-vi-tillsätter-en-annan-person-på-tjänsten. Fy attan att uttrycka sig så!!!! Det var lågt. Men, och det hävdar jag med bestämdhet, det är de som förlorar en god medarbetare och en HÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄRLIG personlighet! (Nu har väl inte du barn och tittar nog inte så mycket på barn-tv, men det finns ett program på Playhouse Disney som heter "Firma Fantasiflytt" och som jag faktiskt gillar! Det är 4 kluriga killar som jobbar granne med en trist gubbe, Stickan. Stickan är så trist att han är beige hela han- från topp till tå! All inredning på hans kontor är beige; pennor, skrivbord, hyllor etc. Stickan uppfinner tråkiga saker. Tex har han uppfunnit tråkiga frukostflingor i tre smaker: tråkiga, extra tråkiga och smaklösa (tror jag det var). Jag ser genast framför mig den potentiella arbetsgivaren som en Stickan!!! Var glad du inte hamnade där!)

    Nej, jag hoppas det dyker upp något annat roligt du kan söka (om du nu vill byta jobb). Annars är jag glad bara du pysslar mer så jag kan fortsätta få titta in här och bli glad - AV DIN PERSONLIGHET!

    KRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM från mig som verkligen gillar din blogg och tycker illa om när du blev så brutalt avfärdad!

    /Kristin

    SvaraRadera
  5. Oj, vilken aktivitet! Fina saker ser du ut att göra dessutom!
    Ja, fatet blev ju jättefint! Eller varför inte gjuta av det helt i betong....säjer en som just köpt en bok om hur man gjuter betong...hm!

    Ha en härlig lördag!
    Lisa

    SvaraRadera
  6. Helsnygga tyger. Ska bli kul att se kuddarna sen.
    Kram Kristina

    SvaraRadera
  7. Oj vad du grejar....och det var väl skönt att det inget blev av det stället....så får man ju inte bete sej som arbetsgivare.....förresten jobbar du ju hemma...haha.....du är ju inte arbetslös iaf......ha det gott

    SvaraRadera
  8. Snyggt fat! Måste nog inhandla lite vit sprayfärg och ut i förrådet och leta rätt på lite fat...perfekt till sommarens alla fikastunder!

    Tack för inspirationen!
    Trevlig lördag!
    Kram Lina

    SvaraRadera
  9. Please, skicka lite pysselenergi hem till mig!!!:) Har alldeles för många oavslutade projekt här hemma.
    Sedan säger jag bara, angående jobbet du sökte, de vet inte vad de missar!:) Var lättad över att du slapp jobba där.
    Ha en underbar pysselhelg nu. Vi ska på fest ikväll, men just nu hade jag hellre varit hemma!:)
    Kram

    SvaraRadera
  10. Ja då är det som vanligt hos dig! D.v.s full rulle :) Många roliga projekt du har på gång. Kudden blev riktigt snygg!
    Ha en fin lördag.Kram Kicki

    SvaraRadera
  11. Wow, här var det inspirerande som vanligt!!! Jag älskar det vita tyget med spetsen på!!!
    Jag sprayar oxå färg idag och städar och snart ska vi ha gäster...Det gäller att utnyttja helgen!!

    Kram Kram Malin

    SvaraRadera
  12. Hej!
    Själv har jag tagit mig en eftermiddagslur. Nu fick jag en sådan himlans lust att möblera om. Men det vet de tusan, jag tror jag finner mig i något mindre pyssel.

    Men just nu äter jag kladdkaka och detta tillfälle måste jag njuta av. Hihi.

    Lycka till med alla härliga projekt!
    Kram Madeleine

    SvaraRadera
  13. hej...nä det rätt intehar vi tid för depp... bort med det

    Beundrar dig för att du ska pyssla1

    kram lisa

    SvaraRadera
  14. Vem tänker på taktlösa arbetsgivare en dag som denna! Nej, pyssel gör att saker återfår sina rätta proportioner. Och snart får vi se vad frk Lisbeth Salander "pysslar" med ikväll. Kul typ!

    T.o.m. jag har fått fram en färgburk idag. Kunde hända lite oftare! På en sten i skogen (inte alls långt från husknuten) ställer jag föremålen - och sprayar.

    Ditt grårandiga tyg gav mig en ide! Småningom kommer bilder på vår soffa = grå med natur/vitt mönster. Kuddar i vitt, självklart, men ditt grårandiga skulle sitta fint till det vita! En söderutgående buss?

    Skön fortsättning på lördagen!

    SvaraRadera
  15. Ja stackars arbetsgivare som inte insåg sig bästa #ler#
    Du gjorde helt rätt i dina ljuvliga inköp..

    Önskar dig en underbar lördag!!

    Kramen Cilla

    SvaraRadera
  16. Det var ju helt klart så att detta inte var något jobb för dig! Bara att strunta i dom och se framåt.
    Fina tyger du hittat! Tallriken - tycker jag du ska behålla vit och så gjuter du en istället! Har även jag fått lite inspiration till betonggjutning - har ju varit på trädgårdsmässan idag och där fanns det jättehäftiga betongkrukor mm.
    Blir ett inlägg senare idag, eller imorgon....
    Kram/Marie

    SvaraRadera
  17. Likt en Duracell kanin Fröken Fräken pysslar, hihi! Vilken härlig energi du har:)

    Ha en trevlig lördagkväll!

    Kraam Jenny

    SvaraRadera
  18. Pyssel, pyssel :o) Du gör såå fina saker! Tröstköp måste man få göra ibland, go girl! :o) Lina

    SvaraRadera
  19. Har du betongfärg=/...får mig att tänka på "schack-rutiga" färgen i Tomtens verkstad på julafton, skratt. Vore bra om den fanns på riktigt fast med prickar? Klart det ska pysslas på helgerna;)) Här har skapats nytt bord till sonen nu på eftermidda´n. Ha det gott och spännande med alla dina projekt.Kram milla

    SvaraRadera
  20. Tröstshopping funkar alltid!
    Kram Mia

    SvaraRadera
  21. Klart du får tröstshoppa tyg! Och vilka dumskallar som inte hade vett att uppskatta frökens personlighet! (Jag har fö hoppat av mitt i en pågående anställningsprocess en gång för att de ville göra ett personlighetstest Grande. Jag fick ett formulär och skulle fylla i det tillsammans med en psykolog... Mina föräldrars yrken och allt möjligt konstigt stod med där. Nej tack, sa jag och hoppade av. Märkliga test för ett jobb som jag har, kan man säga...)
    Pyssel och tyg är ju den allra bästa trösten, så pyssla på och tänk på att det var deras förlust snarare än din!
    Ps: Urtjusiga tyger! Ds

    SvaraRadera
  22. Wow vilken energi:) härligt att läsa när man är helt slut efter kalas och vet att det väntar ett imorgon oxå...
    ha nu en fortsatt härlig helg
    kram
    sandra

    SvaraRadera
  23. Hej
    Vad mycke fint du har hittat.
    I morgon ska jag till BN och titta på tyg till vardagsrummet.
    Men jag är orolig över att jag inte hittar något som vanligt.
    Ha en fortsatt trevlig helg.
    Kram

    SvaraRadera
  24. Härligt! Det låter som du verkligen firar att du slapp arbeta på det där konstiga stället... Det gör du rätt i!!
    Förra kudden var ju kanonsnygg så jag ser fram emot fler modeller a´la FrökenFräken!
    KRAM

    SvaraRadera
  25. Hej Fröken Fräken,
    såå kul blogg du har. Jag har ingen egen men uppskattar din humor och inställning till saker i livet, dvs inredning.
    Hej o hå hänger kvar i krokarna och ser fram emot fler upptåg...

    mvh Kristina i Onsala.

    SvaraRadera

Tack för att du tar dig tid att lämna en snäll kommentar! Kommentarer som innehåller reklam tas dock bort.